Скільки грошей економлять підприємцям сонячні електростанції?

Останні роки бізнес багатьох країн приділяє пильну увагу розбудові мережевих сонячних електростанцій (далі СЕС). Для одних - це виробництво екологічної “зеленої енергії”. Для інших - економічно вигідна інвестиція.

В цій статті ми детально розберемо другий пункт та на конкретних цифрах та розрахунках покажемо економічну вигоду промислових СЕС.

Якщо розглядати місячні витрати, то підприємства витрачають на електроенергію сотні тисяч, а то й мільйони  гривень.

Вартість електроенергії для юридичних осіб коливається в залежності від регіону України та класу споживачів. Станом на вересень 2021 р. тариф другого класу в середньому по Україні становить 4,45 грн з ПДВ/ кВт*г .

Окупність СЕС

Завод у Київській області з середньомісячним споживанням енергії 15 000 кВт*г, або 180 000 кВт*г за період - рік. Вартість електроенергії для цього підприємства складає 4 грн/кВт*год. В грошовому перерахунку, витрати заводу сягають 720 тис. грн у рік.

Як додаткове джерело електроенергії завод встановлює сонячну електростанцію для власного споживання потужністю 50 кВт. Площа забудови 350 квадратних метрів площі даху.
За рік така станція генерує приблизно 69 000 кВт*год, і, відповідно, покриє близько 39% витрат електроенергії всього заводу.

Розглянемо схему повернення інвестицій на протязі першого року користування СЕС. Кожен місяць це різні суми, наприклад за листопад місяць економія всього лиш 256 USD, коли за травень уже 1 091 USD. Загалом за 12 перших місяців економія складає 8 606 USD.

На графіку нижче помаранчеві стовпчики - це показники середньомісячного споживання електроенергії заводом, а жовті стовпчики - це електроенергія, яку виробляє СЕС. Візуально видно яку частину свого спожитку завод може перекрити згенерованою енергією з СЕС.

Графік середньомісячної генерації СЕС 

Таким чином, вже з першого року користування власною СЕС, завод починає повертати свої інвестиції. А термін повної окупності сонячної станції для даного підприємства складає 4 з половиною роки. 

Встановлена потужність сонячної станції по  DCЩорічна генерація сонячної станціїЩорічна економія коштів від сонячної станціїВартість сонячної станції
50,0 кВт69,3 МВт*г$8 606$37 648

Якщо говорити про середній показник повернення інвестицій для сонячної електростанції потужністю 50 кВт, то рівень прибутковості на вкладений капітал доволі високий: за 10 років ROI (Return on Investment) складає 121%, а за 25 років ROI=436%.

Кілька порад для грамотної інвестиції підприємства у побудову сонячної електростанції:

 1. Прорахуйте конкретно свою ситуацію
  Адже кожен проєкт навіть з однаковою потужністю є унікальним і залежить від багатьох параметрів, таких як: регіон об’єкту (показника інсоляції території), технології та складності конструювання сонячних станцій (дах, земля, виробник, підключення до внутрішньої мережі) і т.д.
 2. Обирайте досвідчених проєктувальників, які використовують професійне ПО, таке як PVsyst. В такому разі вам дадуть професійні рекомендації по вибору потужності і обладнання під конкретну задачу.
 3. Сплануйте стратегію реалізації проєкту.
  Яка оптимальна потужність електростанції для вашого підприємства сьогодні та через рік, через 10 років? 
  Як правильно масштабувати проєкт на кожному етапі ведення об’єкта в експлуатацію?
  Ці та інші питання варто обдумати ще на етапі проєктування з професіоналами.
 4. Будуйте з  профільними компаніями, які мають прямі контракти з постачальниками і власні станції. Це гарантія того що компанія працюватиме довго на ринку та  буде нести свої гарантійні зобов'язання десятки років.
Ми використовуємо файли cookie, щоб дозволити нашому сайту працювати належним чином, персоналізувати контент, рекламу і аналізувати трафік.
Я не проти